Стрес і тривога є звичним явищем для багатьох людей, а особливо в умовах війни. Але навіть у мирний час багато людей щодня стикаються зі стресом: робота, сімейні проблеми, проблеми зі здоров’ям та фінансові зобов’язання тощо.
Мабуть, немає українця, котрий майже за весь період війни не відчув цілий спектр сильних негативних емоцій: страх, тривогу, відчай, паніку, заперечення. Психологи радять не тримати ці почуття в собі й проживати їх. Однак, якщо вже тривалий час тривожність заважає спати, їсти, займатись справами чи приймати рішення, з нею треба боротися.
25 жовтня для груп Т-15, МП-11 проведено інформаційну бесіду «Як зняти стрес і тривожність під час війни!» у форматі он-лайн практичним психологом коледжу Оленою Василівною Галушко та вихователем гуртожитку № 2 Ларисою Корніївною Довгополюк.
З точки зору психології, найбільшою причиною стресу є ситуація невизначеності, в якій ми всі перебуваємо. Ми не знаємо, що станеться завтра, як діяти, до чого готуватися, й тим більше не можемо планувати життя на роки уперед, як у мирний час. Через стрес у людини знижується здатність до критичного мислення, а дії у такі моменти стають більш інстинктивними, ніж свідомими.
Війна триває, й тимчасова стресова ситуація перетворюється у тривалий стрес, який призводить до психічного виснаження. Тут коло «замикається», адже психічно виснажена людина починає сприймати всю інформацію як негативну та потенційно небезпечну – навіть якщо саме по собі повідомлення нейтральне. А постійний негатив призводить до ще більшого стресу.
Ще краще, якщо ви можете допомагти іншим: долучитися до волонтерства, допомогти знайомим з пошуком житла або ж підтримати близьких у тяжку хвилину. Коли ми допомагаємо комусь, ми бачимо свій позитивний вплив, а це додає впевненості та заспокоює. А ще це допомагає повернути собі відповідальність – за свої емоції та думки, за добробут близьких, – і повертає наші дії у конструктивний напрям.
Тому, якщо ви три години поспіль гортаєте новини, варто зупинитись. Оберіть собі іншу, важливішу ціль на певний період. Зосередьтесь на турботі про дітей та близьких, роботі, волонтерській допомозі – на будь-чому, що не дозволить втратити зв’язок з реальністю та дасть стимул діяти.
Не менш важливо постійно нагадувати собі, що війна обов’язково закінчиться. Пригадувати свої мрії та зосереджуватися на них, можна навіть візуалізувати або записувати їх на папір. Якщо ви прихильник списків, зробіть вичерпний перелік маленьких і великих планів на майбутнє.
Корисні звички, які допоможуть покращити самопочуття і опанувати себе та повернутися до життя:
Щоб безпечно адаптуватися до сучасних реалій, мінімізувати наслідки стресу, пропонуємо вам наступні прості дії:
Пам’ятайте, що відчувати тривогу, занепокоєння та страх в той час, коли навколо вас бойові дії, а країна в стані війни з агресором, – нормально. Це прийнятна реакція вашої психіки та організму на ситуацію, що склалася.
Бережіть себе! Перемога за Україною!