01 травня 2024 року серед студентів гуртожитку № 2 проведено тренінгове заняття з метою профілактики гендерної нерівності, протидії сексизму серед студентської молоді, а також розширити знання молоді про проблему гендерних взаємовідносин у суспільстві.
Під час тренінгу розкрили поняття «гендер», «гендерні стереотипи»; негативне значення існування будь-яких стереотипів, зокрема гендерних, прояви гендерної нерівності у різних сферах життя; визначили поширення стереотипних уявлень про гендер серед студентів; формували неупереджене ставлення до представників обох статей.
Що таке « гендер» і «стать»?
Між поняттями «стать» і «гендер» є дещо спільне, але й багато відмінного. Обидва поняття стосуються людини. Але, якщо стать є і у деяких рослин і тварин, то гендер ані до рослин, ані тварин, камінців чи зірок на небі жодного стосунку не має.
Отже, стать – це біологічний факт. Всі люди при народженні є або чоловічої, або жіночої статі, є хлопчиком або дівчинкою.
У свою чергу поняття «гендер» стосується характеристики людини з точки зору суспільства, тобто це соціальний стан.
«Стереотип» – є спрощеним, узагальненим і часто несвідомим упередженням про людей або ідеї, які можуть призвести до упереджень і дискримінації. Це узагальнення, коли ознаки, притаманні частині групи, поширюються на всю групу в цілому.
Наприклад: італійці люблять оперу, росіяни люблять балет, люди з темною шкірою походять з Африки.
Стосовно ролі жінок або чоловіків, то є очікування, як вони повинні поводитися, залежно від їх статі, це і називається «гендерними стереотипами». Відповідно до стереотипу вважається, що чоловік повинен бути витриманим, врівноваженим, неемоційним у стосунках з іншими людьми. Жінка ж може собі дозволити не стримувати почуттів, а при образі може і поплакати. Більша емоційність жінок є одним зі стійких гендерних стереотипів. Для осіб чоловічої статі «пустити сльозу» – означає порушити норму мужності. В результаті у хлопчиків може розвинутися феміфобія , що означає страх перед проявами у себе жіночності. Цей міф обходиться людству дуже дорого. Зокрема, українським чоловікам він вартує 12 років життя – саме такою є різниця в середній тривалості життя чоловіків і жінок. Хлопчика змалечку привчають стримувати свої почуття, не плакати («Ти ж хлопець! Солдат!»). А як писав видатний хірург Пирогов: «Невиплакані сльози змушують плакати внутрішні органи». Тож ранні інфаркти й інсульти в чоловіків – це наслідок стереотипного уявлення про «чоловічу нечутливість».
Стереотип обмежує людину, заганяє її у певні рамки, часто перешкоджає сам.
Отож, гендерні стереотипи можуть бути хибними, занадто узагальненими. У цьому випадку вони будуть виконувати консервативну і навіть шкідливу роль, формуючи у підлітків хибне знання про гендерні ролі, неконструктивно впливати на їхню міжособистісну взаємодію і сприяти викривленому сприйняттю чоловіків та жінок та їхніх ролей у суспільстві. Портрети створені вами, відповідають одній групі стереотипів.