Правопорушення, здійснені неповнолітніми – це небезпечне соціальне явище, оскільки, по-перше, негативно впливають на формування особистості; по-друге, завдають значної шкоди суспільству через втрату трудових ресурсів (лише третина покараних повертаються до повноцінного суспільного життя); по-третє, відіграють значну роль у формуванні рецидивної злочинності (дві третини рецидивістів розпочинають свій злочинний шлях ще неповнолітніми).
23 травня 2024 року у гуртожитку № 2 для наших студентів відбулася зустріч з поліцейськими з метою здійснити профілактику протидії злочинності, а також нагадати підростаючому поколінню про сумлінне виконання своїх обов’язків стосовно навчання, проживання у гуртожитках, вживання нормативної лексики, а не нецензури.
Сьогодні постає нагальна потреба активізації правового виховання студентської молоді, головними завданнями якого є профілактика правопорушень та злочинності в освітньому середовищі, запобігання негативному впливу на свідомість підлітків, інформації, яка містить елементи жорстокості, бездуховності, насильства, порнографії, пропагує тютюнопаління, пияцтво, антисоціальну поведінку, а також формування активної життєвої позиції молоді у правовій сфері, тобто непримиримого ставлення до анти-громадської поведінки, розуміння неповнолітніми ролі і суті держави й права, знання основних законів України, принципу єдності прав, свобод, обов’язків і відповідальності.
Підліткам слід розуміти що вживання алкоголю та тютюнопаління несе непоправну шкоду здоров’ю та усвідомити те, що на перший погляд прості звички палити чи вживати алкоголь типу «за компанію» можуть перекреслити майбутнє, призвести до деградації в суспільстві. Завжди, коли почуєте заклик чи запрошення типу «Давай спробуй, всі це зараз роблять!», «Якщо ти з нами то зроби це» задайте відразу собі питання чи потрібно Вам це, і майте свій розум!
Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Відповідно до статті 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку. Законодавством також передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років.
Батькам та підліткам також потрібно обов’язково пам’ятати що відповідно до ст. 22 Кримінального кодексу України кримінальній відповідальності підлягають усі, кому до вчинення злочину виповнилося 16 років. За найтяжчі злочини (вбивство, крадіжка, пограбування, злісне хуліганство тощо) відповідальність настає з 14 років. Якщо суспільно небезпечне діяння вчинила дитина, яка не досягла віку кримінальної відповідальності, її дії все одно підлягають певній відповідальності.
Тож, шановні батьки, будьте уважними до життя та дозвілля ваших дітей і не допустіть того, аби життя вашої дитини перекреслив злочин!!!!