«Викрадач розуму» – так називають алкоголь з давніх часів…
Проблема пияцтва й алкоголізму в підлітковому віці останнім часом стала дуже актуальною. Це викликано, по-перше, екстраординарністю споживання спиртного в уразливому віці, а по-друге, тим, що такий ранній алкоголізм супроводжують виражені психічні розлади.
З метою профілактики шкідливих звичок, а саме вживання спиртних напоїв, серед студентської молоді 22 лютого 2023 року проведено захід практичним психологом Галушко Оленою Василівною спільно з лікарем-наркологом Центру психічного здоров’я, Покезою Тарасом Олеговичом.
За статистичними даними, до 80% дорослих, хворих на алкоголізм, почали зловживати алкоголем саме в підлітковому віці.
В Україні лише за останні 10 років споживання пива виросло у 10 разів. У минулому році на долю кожного українця припало майже 20 літрів пива. Зараз пиво – найпоширеніший напій серед молоді. Його п`ють в барах, кафе, на вулиці, замість води – для втамування спраги. Надмірна любов до пива призводить не лише до алкогольної залежності, а й провокує проблеми з печінкою, нирками, серцево-судинною системою. Поголовне захоплення пивом призвело до того, що проблеми з алкоголем виникають вже в 14-15 річному віці. Сьогодні в Україні 1% дітей 12-13 років щодня вживають алкогольні напої.
Пияцтво – надмірне вживання алкоголю, що супроводжується порушенням соціальних норм. Від алкогольної хвороби відрізняється тим, що при ньому немає залежності.
Підлітки найчастіше фізично слабкі. Навіть банки пива або 100 грамів вина досить, аби підліток, який раніше не куштував спиртного, сп’янів.
Деякі п’яніють і від меншої кількості алкоголю. Від регулярного споживання алкоголю починає формуватися потяг до алкоголю. Потяг алкоголю виявляється в тому, що підлітку починає подобатися стан сп’яніння – як веселий стан, пов’язаний із цікавими «пригодами». Підлітки рідко сидять і напиваються, як дорослі алкоголіки. Випивши, вони стають активними, їх «тягне на подвиги», і саме це їх особливо захоплює.
Практично в усіх випадках раннього зловживання алкоголем виникають виражені порушення поведінки. Підлітки починають прогулювати школу, брутально поводитися з учителями й батьками, зачіпати слабших за себе. Знають, що за їхньою спиною вся група, й відчувають себе дужчими й непереможними, починають шукати всіляких способів для добування грошей на спиртне.
Оскільки легальним способом підлітки можуть заробити не завжди, в хід ідуть будь-які інші способи. Рано чи пізно вони вчиняють кримінальні дії, а скоївши злочин, залишився безкарним, ще більше сміливішають і знову чинять протиправні дії.
У підлітків дуже швидко відбувається психічна деградація. Вони «тупішають», їхній інтелектуальний розвиток не відповідає вікові, вони нездатні концентрувати увагу, засвоювати новий матеріал, страждають на порушення пам’яті, стають апатичними, до всього байдужими, крім випивки.
Настрій їх вкрай нестійкий – від брутальності й злості до плаксивості. Вони відстають від однокласників у загальному фізичному розвитку і зрості, худнуть, шкіра стає сірувато-блідого кольору, можуть з’явитися передчасні ознаки старіння, деякі з цих підлітків – як маленькі дідки. В більшості з них розвиваються
недокрів’я, гастрит, різноманітні ендокринні порушення й захворювання внутрішніх органів.
Формування залежності від алкоголю
Той, хто вживає алкоголь систематично ризикує стати алкоголіком, тобто потрапити в психічну та фізичну алкогольну залежність.
Фізична залежність полягає в тому, що перерва при регулярному вживанні спиртного може спричинити збільшення кров’яного тиску, відчуття туги та неспокою, лихоманку, безсоння.
Психічна залежність полягає в прагненні відчути стан сп’яніння, що витісняє всі інші інтереси оскільки алкоголь стимулює в мозку.
До алкоголізму схильні: