В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці. Не достатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві. Це — постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися. Цю думку важливо донести до всіх, хто відповідає за життя та здоров’я працівників, і День охорони праці — гарна нагода для цього.
Цьогорічне гасло Всесвітнього дня охорони праці, визначене Міжнародною організацією праці:
Революція в галузі безпеки та здоров’я: роль ШІ та діджиталізації у сфері праці.
В Україні, як і всьому світі, кампанія до Дня охорони праці зосередиться на нових методах роботи: автоматизація завдань, аналіз великих даних, розумні цифрові системи та управління працівниками за допомогою ШІ. За аналітикою МОП, автоматизація та сучасні технології змінюють правила гри, роблячи робочі місця безпечнішими та ефективнішими.
У світі, де штучний інтелект стає все більшою нормою нашого повсякденного життя та робочого оточення, вимоги до навичок, потрібних для успішної кар’єри, змінюються, а традиційні професії переосмислюються або автоматизуються. Розвиток штучного інтелекту на робочому ринку також поставляє перед нами ряд етичних та правових питань, які потребують серйозного обговорення та розробки відповідного законодавства. Важливо забезпечити, щоб впровадження ШІ було не лише технологічно вдосконалене, але й етично обґрунтованим, з урахуванням прав та інтересів працівників.
Вивчення впливу штучного інтелекту на ринок праці є критично важливим для розуміння та ефективного впорядкування майбутнього працевлаштування та розвитку кар’єри наших студентів.
Попередити, а не виправляти – ось головна стратегія впровадження сучасних методів управління, де кожен працівник стає частиною великої системи безпеки, бо цифровізація – це не далеке майбутнє, а вже сьогоднішня реальність.
В умовах воєнного стану в Україні це питання набуває особливої актуальності, оскільки технології можуть допомогти зменшити професійні ризики для працівників критичної інфраструктури, стратегічних виробництв, будівельних майданчиків та секторів, що забезпечують обороноздатність країни.
Наша робота по вихованню нового покоління громадян, які житимуть у повоєнній Україні, теж може бути віднесена до стратегічних завдань, які стоять перед державою. Отже, нам потрібно не тільки самим адаптуватись до безпечного співіснування з штучним інтелектом, який поступово захоплює всі галузі діяльності людини, а ще й навчати цьому наших студентів.
Інженер з ОП Омельчук С.І.