А ЧИМ Є ОСОБИСТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ І ЧОМУ ВАРТО БРАТИ ЇЇ НА СЕБЕ? Існує глибоке переконання – людина, яка бере відповідальність за своє життя, буде психічно та фізично здоровішою, ніж та, яка тікає від неї. Також кожен з нас міг би бути більш відповідальним за власні дії і більш зосередженим на власних зусиллях та можливостях, а не очікуванні доброї волі з боку інших людей.
Для студентської молоді гуртожитку № 1, в рамках тижня комісії «Соціально-гуманітарних дисциплін», відбувся круглий стіл «Моя особиста відповідальність – внесок у здоров’я нації», який організували і провели 17 травня 2021 року практичний психолог Олена Василівна Галушко та викладач правових дисциплін Валентина Іванівна Дубей спільно з працівниками поліції.
Валентина Іванівна акцентувала увагу на правових аспектах відповідальності за порушення в сфері громадського порядку.
Олена Василівна вкотре нагадала студентам про шкідливий вплив паління тютюну та зловживання спиртних напоїв на організм людини; зосередила їхню самосвідомість на формуванні своєї особистості яка не повинна піддаватися сторонньому впливу для того, щоб зберегти своє здоров’я.
Працівник поліції, Яна Сенчук, чітко і доступно роз’яснила норми закону та відповідальність стосовно адміністративних правопорушень. А особливо наголосила студентам про недопущення нецензурної лайки, розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях, або поява у громадських місцях у п’яному вигляді, що ображає людську гідність та громадську мораль та куріння тютюнових виробів, зокрема, електронних сигарет.
Студенти з цікавістю вислухали відповіді на хвилюючі кожного питання.
Тягар відповідальності або чому так важко постійно діяти відповідально?
В теорії все просто, але в реальному житті нам далеко не завжди вдається керувати імпульсами та не йти на повідку сильних емоцій. Так відбувається, тому що будь-які свідомі дії пов’язані з процесами когнітивного контролю, які мають вкрай обмежений психічний ресурс.
А це означає, що значно легше піддатися спокусі звинувачення інших, коли ти: ❖ втомлений ❖ перевантажений думками чи емоціями ❖ в стані стресу ❖ переживаєш тиск з боку інших чи обставин | Натомість, простіше залишатися відповідальним, якщо ти вмієш: ❖ справлятися з негативними емоціями ❖ вбачати причини негараздів в першу чергу в собі ❖вчитися на власних помилках |
Якби там не складалося у житті, будь-який вибір має свої наслідки. І якщо не знаходиться людини, яка б взяла відповідальність на себе, то «непривласнені» наслідки створюють ситуацію перекидання гарячої бульби, яка затягує час, ресурси і нічого не вирішує! Тому, ви зрозуміли, важливо, по можливості уникати ситуацій з першого зазначеного вище стовпчика (втоми, перевантаження, стресу та тиску), натомість розвивати вміння, зазначені в другому (вміння переживати погані події, приймати та вчитися на власних помилках).
Однак, чому ми звинувачуємо? Коротка відповідь звучить так – тому що це легко! Довша відповідь – звинувачення допомагають уникнути негативних переживань, як-от сорому чи провини. Дозволяють «не паритись» з власним життям, а перекласти відповідальність на інших. Також це спосіб «зберегти обличчя» – самоповагу та оманливий контроль над ситуацією. Звинувачення допомагають зробити іншому боляче … Зрештою всі люди тяжіють вбік інфантильного бажання змінити світ, а не себе. І роль жертви стає такою спокусливою, тому що тоді не я повинен щось вирішувати, а інші мені щось винні.
Але це така оманлива спокуса. Кожен дорослий знає, що особисті проблеми може вирішити лише він сам, а чекати допоки світ зміниться можна цілу вічність. Відтак фокусуючи власну енергію на марних очікуваннях, ми втрачаємо найдорогоцінніше, що в нас є – час на вирішення реальних проблем!