Репродуктивне здоров’я – це здатність чоловіка або жінки протягом плідного віку народжувати здорових дітей. Воно означає не лише сформованість репродуктивної системи організму і відсутність порушень у її функціонуванні, а й психологічне та соціальне благополуччя людини.
Для студентської молоді 15 травня 2025 року відбулася зустріч з лікарем Центру планування сім’ї, Скорейко Романом Сергійовичом з метою збереження свого репродуктивного здоров’я.
Лікар Роман Сергійович розкрив поняття репродуктивного здоров’я, чинники впливу (ризику та захисту) на репродуктивне здоров’я підлітків, наслідки небезпеки ранніх статевих стосунків, негативний вплив психоактивних речовин.
Небезпека ранніх статевих стосунків
У віці 15-16 років завершується період статевого дозрівання, і молоді люди починають відчувати увагу до себе протилежної статі. У цей час формується й особливе відчуття – статевий потяг (лібідо).
Частина молодих людей робить вибір на користь утримання від статевих стосунків до шлюбу чи старшого віку. І на це є вагомі причини.
Зважуючись на статеві стосунки, дівчина ризикує завагітніти, хоча ще не готова до цього ні фізично, ні морально, ні матеріально. Оптимальний вік для народження дитини – 20-35 років. Коли вагітність настає раніше чи пізніше, ризик різноманітних ускладнень зростає у декілька разів.
Небажані підліткові вагітності нерідко закінчуються абортом, який може призвести до психологічних травм, механічного ушкодження матки, кровотечі, запалення внутрішніх органів. Віддалені наслідки – позаматкова вагітність і безпліддя. Ризик безпліддя після першого аборту зростає майже на 40 %.
Раннє статеве життя загрожує інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Серед них – гонорея, трихомоноз, сифіліс, хламідіоз, генітальний герпес, вірус папіломи людини, а також гепатити В і С та ВІЛ. Існує близько 40 видів ІПСШ. Деякі з них (гонорея, хламідіоз) за вчасного виявлення піддаються лікуванню, однак буває, що захворювання протікає безсимптомно і негативно позначається на репродуктивному здоров’ї. Інші види ІПСШ можуть залишатися в організмі на все життя (генітальний герпес, вірус папіломи людини, гепатити В і С).
Особливо небезпечною є ВІЛ-інфекція, адже її безсимптомний період іноді триває понад десять років. Ризики інфікування ВІЛ статевим шляхом дуже високі (особливо для молодих дівчат).
Вплив психоактивних речовин на репродуктивне здоров’я
Тютюн, алкоголь і наркотики негативно впливають на всі складові репродуктивного здоров’я чоловіків і жінок: їхню здатність до зачаття; перебіг вагітності і пологів; життєздатність дитини, її фізичне здоров’я, успіхи в навчанні, характер тощо.
Вживання психоактивних речовин спричиняє затримку фізичного і психологічного розвитку плода. Цю затримку зазвичай уже не можна компенсувати протягом життя, і її відносять до вроджених вад — фізична або розумова відсталість.
Психоактивні речовини негативно позначаються на перебігу вагітності та пологів. Зокрема, їх вживання може призвести до неправильного положення плаценти, її передчасного відшарування, що загрожує життю новонародженого і породіллі.
Вживання батьками психоактивних речовин впливає і на фізичний та психологічний розвиток дитини після її народження через неналежний догляд і виховання у зв’язку з наркозалежністю одного чи обох батьків. Крім того, діти в родинах наркозалежних мають доступ до психоактивних речовин і можуть почати вживати їх, наслідуючи приклад батьків.
ПІДСУМКИ
Репродуктивне здоров’я – це здатність чоловіка або жінки протягом плідного віку народжувати здорових дітей.
Ранній початок статевого життя може призвести до небажаної вагітності, спричиняє психологічні травми, загрожує інфекціями, що передаються статевим шляхом, підвищує ризик безпліддя.
Психоактивні речовини негативно впливають на всі складові репродуктивного здоров’я чоловіків і жінок.