Щороку 1 грудня світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом, головна мета якого – нагадати людству про існування цієї небезпечної хвороби й необхідність вжити усіх можливих заходів для подолання цієї глобальної світової проблеми, яка має не тільки медичний, а й соціальний вимір. Мова йде про широко розповсюджену стигматизацію й дискримінацію хворих на ВІЛ, які, щоб уникнути громадського осуду часто відмовляються від лікування й приховують свій діагноз. А це, своєю чергою, призводить до ще швидшого більшого розповсюдження ВІЛ/СНІД.
1 грудня 2024 року Всесвітній день боротьби зі СНІДом відбудеться під гаслом “Іди шляхом прав: моє здоров’я, моє право!”. У рамках цьогорічної кампанії ВООЗ закликає світових лідерів і громадян відстоювати право на здоров’я шляхом усунення нерівності, яка перешкоджає прогресу у зупиненні СНІДу.
“Дотримання прав кожної людини є основою ефективної відповіді на ВІЛ. Цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом — заклик до дій із захисту здоров’я кожного через захист прав кожного”, – наголошують у ВООЗ.
Захист права на здоров’я означає, що медична допомога має бути доступною кожній людині, без будь-якої дискримінації, незалежно від її ВІЛ-статусу, походження, гендерної приналежності або місця проживання.
Якщо права будуть захищені права кожної людини, то як вважають експерти ВООЗ, світ зможе покінчити зі СНІДом як загрозою громадському здоров’ю до 2030 року.
В Україні проблема ВІЛ/СНІДу залишається надзвичайно актуальною, тому цей день є нагодою привернути увагу до важливості профілактики, лікування та підтримки людей, які живуть із ВІЛ, особливо в умовах війни та викликів, перед якими постала наша медична система.