Створення мирного, незагрозливого середовища у закладі освіти – безумовна складова соціокультурного розвитку України. Важливо, щоб підростаюче покоління молоді вміли засвоїти ефективні моделі поведінки з ровесниками без явища насильства, булінгу та високого рівня конфліктності серед однолітків.
29 лютого 2024 року для студентів коледжу відбувся інформаційно-просвітницький захід на тему «Без ляпаса: як з любов’ю та повагою вирішувати труднощі мирним шляхом» з метою як можна контролювати свої емоції в складних ситуаціях та виховувати самих себе без використання насильства.
Олена Василівна формувала у студентів повагу до прав і свободи людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного і психологічного насильства; пояснила суть і різницю понять: «конфлікту», «булінгу»; розповіла про гучні випадки насильства, поведінку жертв і булерів, а також поділилася правилами вирішення конфліктів мирним шляхом.
Образливі прізвиська, глузування, піддражнювання, підніжки, стусани з боку одного або групи підлітків щодо одногрупника чи одногрупниці – це ознаки нездорових стосунків, які можуть призвести до цькування –регулярного, повторюваного день у день знущання та утворювати тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.
Конфлікт – це ситуація, де люди (або групи людей) мають несумісні цілі та інтереси, які супроводжується негативними емоціями та поведінкою. Яку ситуацію ми можемо назвати конфліктом? Конфліктною є та ситуація, де є учасники/учасниці або дві сторони. Це можуть бути люди або групи людей. Вони мають певне протиріччя (несумісність). Воно може виявлятися в їхніх думках, поглядах на ситуацію, в цілях, яких вони хочуть досягти, та способах їх досягнення. Така ситуація супроводжується негативними емоціями та взаємними образами.
Мир – це конструктивне вирішення конфліктів, відсутність насильства, співпраця, взаєморозуміння і гармонія в суспільстві. Одними з принципів вирішення конфлікту мирним шляхом є миротворчість та миробудування. Миротворчість або примирення – це процес припинення конфлікту за допомогою переговорів або посередництва.
Миробудування або постконфліктна відбудова миру (англ. «peace building») – це дії для посилення та підтримки миру, зміцнення довіри і взаємодії між сторонами конфлікту з метою запобігання повторення конфлікту, зменшення ризику відновлення або переходу до ненасильницьких дій. Медіація – це один з ефективних інструментів миробудування. Тобто для більшості людей мир – це бажана реальність, найкраща можливість спокійно жити, розвиватись, творити тощо.
При вирішенні конфлікту мирним шляхом завдання полягає в тому, щоб: