«Насилля і крик – ознаки слабкості»
(О. Дюма)
Захист прав дітей, молоді, питання жорстокості є важливою проблемою. Вважаю, що це повинно вирішуватися постійно, а зараз особливо.
В рамках акції «16 днів проти насильства» у гуртожитку № 2 відбувся круглий стіл «Світ без насильства» 22 листопада 2023 року, організаторами якого були: практичний психолог, Олена Галушко та вихователі, Оксана Милацька і Анна Мосійчук. Метою заходу було –привернути увагу молоді до двох актуальних проблем – запобігання та протидії домашньому насильству та торгівлі людьми, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини.
Студенти послухали інформацію про те, що таке насильство і якими бувають його прояви, активно взяли участь у обговоренні складних життєвих ситуацій, а також формували стилі поведінки протидії домашньому насильству.
Насильство є фактором примусового контролю, який чинить одна людина над іншою. Це реальна дія чи загроза фізичної, психологічної, економічної або сексуальної образи з боку однієї особи щодо іншої. Найчастіше, як свідчить статистика, воно проявляється в сім’ї. Насильство в сім’ї – серйозна і досить поширена проблема в світі. За даними досліджень департаменту юстиції США, близько 95% жертв насильства в сім’ї – жінки.
Згідно з міжнародними стандартами, існує більше 20 видів насильства.
Основні види насильства:
Фізичні:
Емоційна образа:
Психологічний та економічний тиск:
Як правило, насильство не існує саме по собі, його супутники – алкоголізм і наркоманія. Алкоголізм знімає стримуючі механізми: насильник може бути жорстокішим або більш різко виражає свій гнів, якщо перебуває у стані сп’яніння.
Наркотичні речовини підвищують небезпеку нанесення більш серйозних пошкоджень. На жаль, нерідко підлітки починають вживати наркотики або вживати для того, щоб забути і не думати про образу.
Насильство, агресія, жорстокість часто йдуть поруч. На превеликий жаль, ці негативні явища спостерігаються і в освітніх закладах. Які існують чинники, що провокують жорстокість?
Основними чинниками, що провокують жорстокість у закладах освіти, є такі:
Ця проблема є надзвичайно актуальною не лише для України, але й для світової громадськості загалом. Тому розглянемо її детальніше.
Телебачення практично щодня демонструє акти насильства (мультфільми, кіно, різноманітні програми). Це все зміцнює думку про те, що насильство є нормою поведінки. Агресія на екрані робить дітей більш агресивними в житті. Так, український глядач сцени агресії бачить в середньому кожні 16 хв., а в період з 19.00 до 23.00 год. – цей інтервал скорочується до 12 хв.
Дослідники застерігають і проти надмірного захоплення студентів, комп’ютерними іграми. Гра подає «вбитих» і «поранених», формує у свідомості дитини переконання, що «чим більше я вб’ю, тим краще».
Фільми жахів також шкідливі для дітей і підлітків.
Вчені дійшли висновку, що чим більше людина (особливо діти і підлітки) бачать сцени вбивства, насильства, крові на екранах телевізорів чи моніторах комп’ютерів, тим більше цинічною, агресивною і жорстокою вона стає.