В коледжі відбувся святковий захід присвячений Дню українського добровольця Це Державне свято, яке щорічно відзначається 14 березня, починаючи з 2017 року, народжене у вогні війни за свободу і територіальну цілісність нашої Батьківщини – України. Що означає це слово – “доброволець”? Найкраще визначення дав український військовослужбовець, блогер, журналіст, полковник ЗСУ Анатолій Штефан, відомий під позивним «Штірліц»: “Добровольці – це люди доброї волі, люди, воля яких направлена на добро”.
Добровольчий рух має глибоке коріння в українській історії: він розпочинається від козаків Запорозької Січі, продовжується в діяльності гайдамаків на чолі з козацькими ватажками Іваном Гонтою та Максимом Залізняком, у повстанських загонах українських селян Устима Кармелюка, в боротьбі Карпатських опришків – народних месників під орудою Олекси Довбуша.
У двох світових війнах XX століття яскравими сторінками добровольчого руху стала діяльність УСС під час першої світової війни та УПА під час другої світової війни. Пройшли десятиліття з тих пір, а ворог лишився той самий, і слова присяги вояків УПА повторює вже нове покоління борців за волю України: “Присягаю боротися за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крові, ні життя і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України “. У боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур. Деякі з добробатів викликали особливу ненависть сепаратистів та їхніх кураторів з росії – це такі відомі добробати, як Батальйон територіальної оборони “Айдар” , «Добровольчий український корпусу», Батальйон “Азов”. Під час повномасштабного вторгнення 2022 р. «Азов» став осередком оборони міста Маріуполь і утримував комбінат Азовсталь (86 днів). Нині «азовці» відомі як 3-а Окрема штурмова бригада, яка славиться своєю високою боєздатністю. Це, звісно ж, не повний перелік добробатів про яких варто було б розповісти.
Особливе місце посідають добровольчі формування іноземців. Перші добровольці були з числа тих народів, які самі зазнали агресії з боку росії – це чеченці та грузини- Грузинський національний легіон, Міжнародний миротворчий батальйон імені Джохара Дудаєва. На боці України воюють також кримсько- татарський батальйон ім. Номана Челебіджіхана, батальйон ім. Кастуся Каліновського та інші білоруські збройні формування, Дагестанський добробат ім. імама Шаміля, башкирська рота “Башкорт”, Польський добровольчий корпус, Вірменський національний легіон, Карельський національний батальйон, батальйон “Туран”, Норманська бригада, Канадсько-українська бригада, Чеський легіон та інші.
Також, за різними оцінками, станом на 2019 рік на боці України, проти путінського режиму, воювало бл. 3000 росіян. В ході війни від 2022 року Добровольчі російські загони стали відомими завдяки диверсійним акціям на території росії у прикордонних районах. За ініціативи президента Володимира Зеленського 27 лютого 2022 було створено Інтернаціональний легіон територіальної оборони Збройних сил України – військову частину, у якій служать військові добровольці — громадяни інших країн для боротьби проти російського вторгнення в Україну. Чисельність легіону складає приблизно 20 000 осіб.
З початком повномасштабної війни в населених пунктах Рівненщини почали створювали добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ). Це були не кадрові військові, а цивільні добровольці, які отримали зброю та мали поєднувати військовий вишкіл зі своєю роботою. У разі приходу ворога добровольці мали захищати свій населений пункт.
В Рівному було створено ДФТГ №1, до складу якого також вступили викладачі НУВГП та його структурних підрозділів. Бійці добровольчого формування навчалися тактиці ведення бою, вдосконалювали навички володіння стрілецькою зброю та протитанковими гранатометами, отримали базові знання тактичної медицини. Крім навчань на полігоні, бійців Рівненського ДФТГ залучали до несення варти та добових чергувань на блок-постах міста.
Серед військових-добровольців є чимало відомих українців, наприклад, Андрій Хливнюк – вокаліст гурту “Бумбокс”, який з 24 лютого 2022р. є бійцем спецпідрозділу “Софія”. Його кавер-версія пісні “Ой у лузі червона калина” стала всесвітньо відомим хітом. Співак та шоумен, екс-лідер гурту «Тартак» Олександр Положинський з травня 2022 року воює у складі 47-ї ОМБр «Ма́ґура». Музикант Женя Галич, з гурту O.Torvald, боронить Україну у складі 114 бригади ТРО ЗСУ, має звання лейтенанта. Олег Михайлюта – «Фагот», вокаліст гурту «ТНМК», є бійцем батальйону “Реванш”, який брав участь в боях на Київщині та Харківщині. Репер, а нині нині військовий Сил спеціальних операцій Олександр Ярмак. Вокаліст гурту “Карна” Олексій Ярош з початку російського вторгнення 2022 року воював у складі Сил оборони України.
Музикант і актор, ведучий телепрограми “Орел і Решка” Коля Сєрга, проходить службу в підрозділі ЗСУ, що базується в Одесі. Він започаткував проєкт «Культурний десант» на підтримку психологічного стану військових, які знаходяться на передовій. Репер Тамерлан пішов у тероборону з початку війни. Музикант відвіз родину на Закарпаття, а потім разом з ЗСУ звільняв Київщину від російських окупантів. Фронтмен гурту “Антитіла” Тарас Тополя разом з учасниками гурту пройшов бойовий шлях від оборони рідної Київщини до нульових позицій на півночі Харківщини. Музиканти нагороджені медаллю “Честь. Слава. Держава”.
Сьогодні, без перебільшення, йде боротьба не на життя, а на смерть. В українців лише один шлях – перемогти, зберігши національну єдність, напруживши всі свої сили і волю. Тому, сьогоднішній день є святом для кожного і для кожної, хто добровільно робить усе від нього залежне для того, щоб наблизити день перемоги нашої України.
СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!