10:06
Урок пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років.

Напередодні Дня вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-33 років, яке цього року припало на 28 листопада, викладач історії України Майорова І.М. разом зі студентами коледжу провела Урок пам'яті , присвячений різним аспектам Голодомору .

Серед питань, які цікавили студентів, була історія походження Дня пам'яті жертв Голодомору. Вперше він був встановлений в 1998 р. указом Президента Леоніда Кучми і називався Днем пам'яті жертв Голодомору. У 2000 р. назва була змінена на "День пам'яті жертв Голодомору і політичних репресій". У 2007 р. згідно зі зміною, внесеною указом Президента Ющенка, він став називатися Днем пам'яті жертв голодоморів. Відзначається щорічно в четверту суботу листопада.

Голодомор 1932-1933 років став наслідком організованих заходів керівників УРСР та СРСР, викликав масову загибель сільського населення України і півдня Росії, переважну більшість якого становили українці. На думку сталінського режиму, українське селянство становило серйозну загрозу Радянській владі на території України. Під час голодомору, за офіційними даними, загинули близько 9 мільйонів, а за неофіційними - до 13 мільйонів жителів всієї країни.

Під час заняття значна увага була приділена проблемі визначення голодомору як геноциду українського народу сталінським режимом у 1932-1933 рр. Офіційне вшанування пам'яті жертв Голодомору, в тому числі, визнання його геноцидом українського народу, розпочалося за ініціативи української діаспори у США та Канаді. Так, починаючи з 1983 року, в столиці канадської провінції Альберта місті Едмонтоні, в мерії міста щорічно проводиться відзначення річниці Голодомору. Біля входу до мерії встановлений перший в світі пам'ятний знак на вшанування річниці Голодомору "Розірване кільце життя".

У 1988 році Конгрес США, а у 1989 році - Міжнародна комісія юристів офіційно визнали голодомор 1932-33 років актом геноциду проти української нації. 23 жовтня 2008 року Європарламент визнав Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу. Офіційне визнання цих подій геноцидом підтримано й урядами України, Австралії, Угорщини, Ватикану, Латвії, Литви, Естонії, Італії, Аргентини, Канади, Грузії, Польщі, США, Іспанії, Перу, Чехії, Колумбії, Андорри, Бразилії, Еквадору, Мексики, Парагваю, Словаччини, Чехії, Чилі.

Особливе значення для наукового осмислення причин, перебігу і наслідків цієї трагедії, її кваліфікації має виявлення і публікація історичних джерел, їх збір та адекватний аналіз.

Співробітники бібліотеки коледжу для всіх небайдужих до відтворення історичного досвіду українців підготували виставку «Ці трагічні тридцять…чорні», на якій представили напрацювання відомих істориків України та зарубіжжя, доступні (опубліковані) письмові джерела з проблеми голодомору та сталінізму в цілому.

Цікавими були й презентації студентів про історико-музейні комплекси, присвячені трагедії голодомору 1932-1933 рр., як вітчизняні, так і зарубіжні. Серед таких відомими в Україні є «Національний музей «Меморіал жертв Голодомору» (м. Київ), Музей памяті жертв тоталітарних режимів (м.Кременець), музей «Територія Терору» (м. Львів); меморіали жертвам Голодомору 1932-1933 рр. та відкриті у США, Канаді, Польщі.

23 жовтня 2008 року Європарламент визнав Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу. «Сьогодні ми знаємо, що голод, відомий як голодомор, справді був страшним злочином проти людства», - наголосив Президент Європарламенту у поширеній заяві. У ній стверджується, що масове знищення людей було цинічно й жорстоко сплановано сталінським режимом для проведення політики колективізації проти волі сільського населення України. «Кожен з нас повинен закарбувати голодомор у нашій пам’яті».

Ці слова набувають особливого значення сьогодні, коли Україна перебуває в процесі національного та історичного самовизначення, наново осмислює події давнього і недавнього минулого, особливо ті, що стали фатальними, трагічними віхами її історії.

Переглядів: 749 | Додав: Nik1975 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: