15:42
УПА на Рівненщині

Їхня історія починалася з підпілля, а боролися на три фронти – за свою державу, за свій народ. Їх називали „українськими фашистами”, бо часто ця невизнана війна оберталася проти свого ж народу, мирного населення. І не завжди можна було все списати на жорстокі умови військового часу.
Юридично вони були в підпіллі цілих 62 роки. А фактично ще й досі в ньому залишаються, не надто афішуючи свою участь.

То хто ж вони? Про кого йдеться: про махновців? червоних партизанів? польські „пляцувки”? бандерівців?
Так, мова -- про організацію українських націоналістів, точніше, про її діяльність на території Рівненщини.

Цьогоріч, 14 жовтня,  відзнaчатимуть 75-ту річницю УПA і на Рівненщині було проголошено 2017 рік - роком УПА,тому  працівники бібліотеки вирішили більш широко ознайомити своїх користувачів з літературою даної тематики, яка є в фондах бібліотеки, оформивши підбірку матеріалів, що знаходиться в читальній залі, за темою: «14жовтня- Покрова Пресвятої Богородиці, 75 річниця створення УПА, День українського козацтва та День захисника України» . Відвідувачі можуть ознайомитися, як з історією УПА так і з її діяльністю на території Рівненщини.

На виставці також є полички з книгами про українське козацтво.  

В гуртожитках коледжу,бібліотекарі та вихователі, представили студентам  історичну довідку «УПА на Рівненщині: як це було?». Також було  продемонстровано документальний фільм «Історія УПА».

Історія націоналістичного руху на Західній Україні починається здалеку, з часів Першої світової війни…

Рівненщина в роки Другої Світової війни стала серцем українського незалежницького руху. Саме на рівненській землі утворилась і найбільш активно діяла УПА та її різні підрозділи. Можна назвати декілька причин, чому саме цей регіон став місцем її народження. По-перше, це зручні географічні умови – наявність великих лісових масивів; по-друге, сприятливий політичний клімат – місцеве населення визначалося високим рівнем національної свідомості. А по-третє, радянське керівництво розглядало Волинь та Полісся як базу для розгортання власного партизанського руху.

Перші великі бойові групи УПА на Рівненщині очолювали Качинський С.(«Остап») і Перегіняк Г. («Коробка»).

Командування УПА розміщувалося в Костопільському районі.

Нещодавно вдалося встановити, що найбільша повстанська криївка (схрон) існувала на Рівненщині, в околицях славетного Дерманя.

Боротьба УПА проти німецьких окупантів тривала від жовтня 1942 року, коли німецькі каральні органи та адміністрація вперше зіткнулися з організованими українськими військовими підрозділами, і до кінця перебування німців на землях України. Найбільші бої розгорілись у місцевостях Жуків, Сергіївка та Бугрин на Рівненщині; Жмига, Замчисько, Білгородка та Студінка на Дубенщині; Цумань та Колки під Луцьком; Постійно, Яполоть, Чубан, Бігаль та Велика Любаша на Костопільщині. Упродовж березня відділи УПА зайняли Володимирець, Степань, Висоцьк, Дубровицю, А в останні дні того ж місяця – Деражне, Людвипіль, Олику, Цумань.

Визвольна боротьба докорінно змінила психіку нашого народу: зміцнила віру в вищу правду, розбудила надію на можливість боротьби з усіма окупантами, знищила в людях страх, який так часто паралізує все українське суспільство у вирішальні моменти історії – народ перестав боятися своїх поневолювачів.

Уже додалися подвиги наших хлопців в АТО, тому потрібно крім історії про козацтво, УПА… вже вивчати історію і Донецького аеропорту, і Дебальцевого, і Іловайська…  І на цих подвигах виховувати покоління ось це, яке зараз підростає.

Головна  ціль  оунівців: виховати патріота і лідера з високими громадянськими й людськими якостями, за яким піде народ. Така ж ціль стояла перед нами, при проведенні даних заходів.

Категорія: Бібліотека | Переглядів: 824 | Додав: Nik1975 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: