Матеріали до Першого уроку: "Незалежній Україні-25 років"
[ Викачати з сервера (26.1 Kb) ]31.08.2016, 13:37

Незалежній Україні-25 років

Напередодні Дня незалежності всіх цікавить питання: які здобутки та невдачі були за 25 років самостійної України, чого було більше?

22 серпня 2016р. в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція «Україна-25: досягнення та поразки», організатором якої виступив Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» у партнерстві з Українським медіа-центром.

Було представлено результати загальнонаціонального соціологічного опитування населення, проведеного у 110 населених пунктах усіх областей України за виключенням окупованих територій Донбасу і АР Крим, а також опитування 75 провідних експертів. 

Отже, якби референдум за незалежність України відбувався у серпні 2016 року, за акт про незалежність проголосували б 87% учасників, як і напередодні референдуму 1991 року (89%). Водночас ці результати якісно істотно кращі, адже люди, що пережили багато чого, висловились за такий результат. Та навіть при цьому виявилось, що багато громадян все ще не вважає Україну насправді незалежною державою, зараз у цьому переконані 38%, протилежної думки 49%.

 В оцінках 25 років перетворень в Україні думки громадян поділилися навпіл: 41% населення вважає, що за цей час було стільки ж позитивного, скільки й негативного, і стільки ж - 41% - певні, що негативного було більше. У перевазі позитивного переконані 12%. Ці результати гірші, ніж п'ять років тому, коли переважання негативу зазначили 31%, а більшість - 46% - були схильні вважати, що за цей час було скільки позитивного, стільки й негативного і ще 13.5% вважали, що було більше позитивного.

 За 25 років успішними, на думку більшості населення, були перетворення лише у трьох сферах: формуванні української нації (успішність зазначили 47%, неуспішність - 40%), забезпеченні рівноправності чоловіків і жінок (успішність - 35%, неуспішність - 32%) та забезпеченні рівноправності національних меншин (успішність - 42%, неуспішність - 34%).
Відносно неуспішними (які більшість громадян вважає не успішними, проте є 20-40% тих, хто вбачає успіх) були перетворення у сфері культури, розвитку громадянського суспільства, утвердження свободи слова, європейської інтеграції, розбудови демократії, забезпечення прав і свобод людей, освіти, забезпеченні обороноздатності, розбудові інститутів національної держави, зростанні можливостей самореалізації людей, проведенні зовнішньої політики та проведенні вільних чесних виборів.

 Провальними (успіх бачать не більше 10%) виявилися перетворення у формуванні системи справедливого судочинства, боротьбі з корупцією, забезпеченні соціальної справедливості, економіці, охороні здоров'я, боротьбі зі злочинністю, захисті соціально уразливих груп населення .

 Майже половина населення - 49% - певні, що Україна здатна подолати існуючі проблеми та труднощі, проте у віддаленій перспективі, 17% сподіваються, що це станеться протягом найближчих кількох років, а 24% вважають, що Україна на це не здатна взагалі.

 За 25 років незалежної України в громадській думці відбулися певні світоглядні зміни. Зокрема, відзначається, що за цей час у громадській думці відбулося зростання «проукраїнськості». У 1991 році 51% населення вважали, що головною мовою викладання в школі повинна бути українська, у 2016 – вже 69%. Переконання, що «здоровий націоналізм нам необхідний» у 1991 році поділяли 48%, у 2016 - 61%.

 

Також відзначено зростання впевненості у спроможності країни. У 1991 році 37% населення були певні, що Україна може вижити тільки з економічною допомогою Заходу, у 2016 - 19%, а 31% - тільки з допомогою Росії, у 2016 р. на допомогу Росії покладається лише 11%.

 За 25 років лишається незмінним відчуття суспільної небезпеки від корупції та хабарництва. І у 1991, і у 2006, і зараз, у 2016 році, абсолютна більшість громадян України (82% - у 1991 і 76% - у 2016) певні, що корупція, хабарництво загрожують нашому суспільству.

 Більш сфокусовано на досягненнях і поразках України за 25 років йшлося під час експертного опитування. Основним досягненням України за 25 років незалежності більшість опитаних експертів назвали формування активного громадянського суспільства та становлення волонтерського руху, а також проголошення і збереження державної незалежності України, реформування оборонного і безпекового сектору, відновлення боєздатності української армії, збереження виробничого потенціалу та конкурентоспроможності деяких галузей економіки (аерокосмічна галузь, машинобудування, сектор IT-технологій). Важливими досягненнями, на думку експертів, є також підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і зростання рівня національної свідомості, патріотизму та формування політичної нації в Україні.

 До головних поразок України експерти віднесли брак економічних реформ та неспроможність влади подолати високий рівень корупції, наслідком чого стала втрата обороноздатності і контролю над частиною національної території (Крим та окремі райони Донбасу). До цього можна додати проблеми подолання впливу олігархів на владу і політичні процеси в країні, занепад сфери соціального захисту і соціальну незахищеність українських громадян, занепад науки та якості освіти в усіх сферах. Серед шляхів рішення проблем експерти вбачають необхідність подальшої боротьби з корупцією в усіх сферах життя, проведення економічних реформ і створення привабливих умов для залучення іноземних інвестицій. Також слід розвивати малий і середній бізнес і завершити реформу судочинства, яка забезпечила б незалежність і справедливість судової системи.

 Серед подій, які вирішальною мірою визначили напрямок розвитку країни, найчастіше згадували Революцію Гідності, Помаранчеву революцію та ухвалення Декларації про державний суверенітет і проголошення Незалежності України, односторонню відмову України від третього у світі за потужністю ядерного арсеналу, який був розташований на її території, але фактично контролювався Москвою, ухвалення Конституції України у 1996 році та підписання Угоди про асоціацію між Україною і ЄС. Серед визначальних подій з негативним впливом опитані експерти виділили війну з РФ на Донбасі, встановлення політичного режиму Віктора Януковича, анексію Криму Росією, авторитаризм та формування "олігархату" за часів президентства Леоніда Кучми, базування Чорноморського флоту РФ в Криму та вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

 Під час обговорення експерти додатково виділили кілька факторів, що впливають на розвиток України. Зокрема, це відсутність навіть за умов війни міжетнічних конфліктів, які нам намагаються приписати у Кремлі. Ми спромоглися створити ринкову економіку, яка поступово починає працювати, хоча корупція і слабкість державних установ цьому заважають, проте, у нас активно формується підприємницький клас, який якісно відрізняється від олігархату. Україна запровадила національну валюту, вона є членом усіх провідних міжнародних установ і організацій. Україна активно протистояла монополії РФ на пострадянському просторі і була дезінтегратором російських схем впливу. Насамкінець, особливе партнерство з НАТО також слід віднести до наших досягнень, хоча, зрозуміло, свого часу ми могли б отримати ПДЧ і відпрацювати дорожню карту для вступу до Альянсу, але, на жаль, не спромоглися цього зробити. Навіть не отримали жодних міжнародних гарантій безпеки, навіть попри відмову від ядерної зброї. Все це певною мірою сприяло агресії РФ і нашим значним втратам від неї.

 На жаль, у нас на відміну від решти держав світу, все ще відсутня чітка стратегія зовнішньої політики, яка б чітко показувала орієнтири, шляхи досягнення та окреслила терміни виконання конкретних завдань. У нас чомусь роками не призначаються посли до ключових диппредставництв за кордоном, ми лише починаємо протидіяти російській інформаційній війні, проте, поки не спромоглися навіть налагодити українське радіо і телебачення у визволених районах Донбасу…

Проте, у підсумковій частині зазначалося, що у головному Україна відбулася, як незалежна держава, попри помилки та спротив стратегічного противника. Дещо втішно можна було б сприймати слова Посла США в Україні Дж.Пайєтта, який порівняв наші успіхи за 25 років з успіхами США за 240, навіть з помилками… Тільки ось варто згадати, що саме на 25 році незалежності Штатів британські війська захопили та спалили Вашингтон, а Україна вже третій рік поспіль протистоїть агресору, тримається і без жодного сумніву переможе!

 

Додатково- Відео в інтернеті: «Знакові події 25 років незалежної України»

http://www.5.ua/suspilstvo/nezalezhnist-123802.html

Категорія: Класному керівнику | Додав: Nik1975
Переглядів: 416 | Завантажень: 19 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Имя *:
Email *:
Все смайлы
Код *: